Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi

Amatör olarak fotoğraf ile ilgilenmek isteyen bazı tanıdıklarım ve okurlarım hangi dijital fotoğraf makinesini almaları gerektiği konusunda karar veremiyorlar. Bu sebeble de sık sık bana danışıyorlar. Belki yardımcı olur diye farklı bir bakış açısı getirmek istedim. Hangi makinanın alınması gerektiğine bilgiden ziyade sizin istek ve ihtiyaçlarınız karar vermeli. Bu yüzden "şu makina bu özellikte, bir diğerinin ise şusu var busu yok" şeklinde makina özelliklerine bakıp kafa patlatmaktan vazgeçin.

Sadece fotoğraf makinasını kullanacak kişinin cevaplaması gereken sorular var, bu kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorum, şu soruyu kendinize sorun ve cevabına göre hareket edin.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız ?

  1. Yeni doğacak bebeğimin ve evdeki kedimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak istiyorum.

  2. Yukarıdakilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek, böcek ve ayrıca doğadaki güzellikleri de fotoğraflamak istiyorum.

  3. Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi devamlı geliştirmek istiyorum.

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hangi sınıfta bir makinaya ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Cevaplarınıza göre makina sınıfları ve açıklamaları aşağıdadır:

  1. Compact: Kompakt, resimde gördüğünüz gibi küçük, her yere götürülebilen, masraf çıkartmayan, nispeten daha hesaplı, otomatik fonksiyonları ve bas-çek özellikleri gelişmiş makinalar olarak adlandırabiliriz.

  2. DSLR Like: DSLR benzeri ama daha kompakt ve objektifi değiştirilemeyen, DSLR abilerine göre daha hesaplı, kompaktlara göre daha geniş odak aralığı (ya da daha çok zoomu olan diyelim) olan makinalardır.

  3. DSLR: Çok geniş bir yelpazede yer alan bu makinaları da kendi içinde sınıflara ayırmak mümkün. Ama genel anlamda bir gövde ve değiştirilebilen objektiften oluşan, üstteki diğer sınıflara göre boyut ve ağırlık olarak daha büyük olan, profesyonel amaçlar için de kullanılan makinelere denir (Single Lens Reflex tanımına girmiyorum zira konumuz bu değil.

Ana sorumuza "1" olarak yanıt verdiniz ise

Şimdi Sizin için önemli olan kriterleri bir kağıda yazın (bilgisayarda yazmayın lütfen, kağıt ve kalem kullanın, neredeyse kalemle yazmayı unutacaksınız.). Sakın megapiksel, çözünürlük filan yazmayın çünkü bu sınıftaki makinalar zaten en az 5 megapikselden başlıyor ve sizin için bu rakam yeterli¹. Şimdi kendinize yeni bir soru sormanız gerekiyor; alacağım makineye toplamda ne kadar para verebilirim? Genel itibariyle bu işe ne kadar çok para ayırırsanız o kadar kaliteli bir ürün alırsınız ve memnun kalırsınız. Bazı durumlarda ek masraflar çıkacaktır (şarjlı pil ve şarj aleti, hafıza kartı, taşıma çantası gibi) bunları da unutmadan fotoğraf makinesi için ayırabileceğiniz en yüksek değeri belirleyin. Şu ana kadar sayısını hatırlamayacağım kadar makinayı kullanma ve deneme şansım oldu. Bu yüzden kendi tecrübelerime dayarak söyleyebilirim ki her yeni çıkan makina bir öncekine göre daha iyi ve başarılı sonuçlar veriyor. Ben hemen almak istiyorum fazla inceleme, araştırma yapamam diyorsanız, özellikle compact makinalar için tercih edeceğiniz markalar Canon ve Sony olsun, hangi modelini alırsanız alın başarılı sonuçlar elde edeceğinize ve tatmin olacağınıza eminim. Tercihinizi yaparken en az 3x optik zoom olmasına da dikkat edin.